Atrakcje Helu

Hel należy do najstarszych miejscowości Pomorza i jest mocno wpisany w historię regionu. Ślady dawnych lat można spotkać na każdym kroku.

W najstarszym budynku w Helu, dawnym kościele, mieści się Muzeum Rybołówstwa z ekspozycją starych łodzi i sprzętów rybackich. Z wieży muzeum można podziwiać panoramę portu rybackiego i wojennego, oraz panoramę miasta.

Niepowtarzalny charakter miasta podkreśla zabytkowa ulica Wiejska. Wzdłuż niej można podziwiać stare domki rybackie o budowie ryglowej. W wielu domkach aktualnie funkcjonują restauracje i tawerny. W 150 - letniej Checzy Kaszubskiej znajduje się ekspozycja wytworów kultury kaszubskiej. Jest to także miejsce częstych spotkań członków helskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

W XIX w. Hel był znanym i popularnym w całej Polsce miejscm kąpielowym. Aktualnie w Helu można korzystać z dwóch plaż - od strony pełnego morza lub od strony zatoki. Plaża bałtycka należy do najdłuższych i najpiękniejszych w Polsce. Obie plaże są strzeżone przez ratowników.

W czasie II wojny światowej był najdłużej broniącym się kawałkiem Polski. W helskich lasach do tej pory znajduje się wiele zabytków militarnych z tamtego okresu, jak i budowli powojennych. Większość z nich zbudowano na samym końcu Półwyspu Helskiego, na Cyplu. Na uwagę zasługują także, zachwane w znakomitym stanie, pozostałości po niemieckiej trzydziałowej baterii 406 mm. Jest ona bardzo ciekawą i unikatową grupą obiektów w tej części Europy.

Unikatowe jest także helskie Fokarium. Jest to placówka, w której mieszka na stałe sześć fok szarych. Celem Fokarium jest odnowienie populacji foki szarej na południowym Bałtyku. Co roku młode foki urodzone w helskiej placówce są wypuszczane na wolność, a ich wędrówki można obserwowac poprzez internet.

Helska latarnia jest najwyższym punktem na Półwyspie Helskim. Jest ona udostępniona do zwiedzania i można z jej szczytu podziwiać przepiękną panoramę Półwyspu i Zatoki Gdańskiej.

Hel jest także centrum turystyki podwodnej, a w szczególności wrakowej. W pobliżu Helu znajduje się najwięcej zatopionych w Bałtyku wraków.

Inne atrakcje poznasz odwiedzając nasze miasto i nasz dom.

Hel, fokarium

Hel, zabytkowa ulica Wiejska

Hel, kaszubskie hafciarki przypracy

Hel, bateria cyplowa

2005 © biker